Dahili Kaçış Alternatifi

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Dahili kaçış alternatifi (veya "Yer değiştirme ilkesi"); bir Sığınmacının, menşei ülkesinde, ülkenin başka bir yerine giderek zulüm görme tehlikesinden kurtulmasına yönelik bir tanımdır. Dahili kaçış alternatifi çoğu defa mülteci statü belirleme prosedürüne erişimi kısıtlamak veya mülteci statüsünü reddetmek amacıyla kullanılması dolayısıyla sakıncalar içermektedir.


Kişinin mültecilik statüsünün belirlenmesinde "ülke içinde farklı bir bölgeye giderek" zulüm görme tehlikesinden kurtulacağını öngörmek her zaman doğru bir yaklaşım olmayabilir. Zira sadece böyle bir önkabul ile statünün reddi, kişinin bireysel hikayesinin ve durumunun önüne geçerek korumadan yararlanması gereken bir başvurucunun bu korumadan mahrum kalmasına yol açabilir. Dolayısıyla statü belirleme esnasında "dahili kaçış alternatifi" nin sadece bazı sınırlı durumlarda geçerli olacağı ve iltica talebinin tüm yönlerinin gözönüne alınmalıdır.

Temel terimler.jpg
Temel Terimler

Mülteci · Göçmen · Sığınmacı · Vatansız Kişi · İklim Mültecileri · Ülkesinde Yerinden Edilmiş Kişiler · İnsan Ticareti · İnsan Kaçakçılığı · Geçici koruma · Uydu Kent · Kabul Merkezi · Coğrafi Sınırlama · Geri Göndermeme İlkesi · Diğer terimler için tıklayınız...