Hakkında

madde14 sitesinden
(My wiki:Hakkında sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara

Nedir?

madde14.org iltica ve göç alanındaki bilgi ve belgeleri bir araya getirmeyi hedefleyen bir bilgi bankasıdır. Türkiye'ye odaklanmakla beraber Yunanistan başta olmak üzere, komşu ülkeler ve Avrupa Birliği'ne ilişkin önemli belgeleri, raporları, ulusal ve uluslararası mevzuat ile diğer ilgili belgeleri barındırmaktadır.


madde14.org bilgi bankası kişisel bir proje olarak 2010 yılı Mayıs ayında yayına başlamıştır. İngilizce versiyonu ise 2013 yılında geliştirilmeye başlanmıştır. Proje halen kişisel olarak yürütülmekle beraber Uluslararası Af Örgütü, Mültecilerle Dayanışma Derneği ve Mülteci Hakları Koordinasyonu belge ve bilgi sağlayarak destek olmaktadır. Ayrıca bayan M.J. Wissink -neredeyse mükemmel- kahve temin etmektedir.

madde14.org insan hakları aktivistlerine ve ilgili bireylere giriş seviyesinde bilgi sağlamayı ve araştırmacılar ile akademisyenlere mevzuat ve raporlara hızlı ve kolayca ulaşabilmelerini sağlayacak bir bilgi bankası oluşturmayı amaçlamaktadır.

Ne Değildir?

madde14.org bir kurum ya da dernek değildir. Sadece basit bir kişisel projedir. Bu alanlarda danışmanlık yapmamaktadır. Destek veya yardımda bulunmamaktadır. Bu tür talepler için, bu alanda çalışan kurumlar ve sivil toplum kuruluşları ile temasa geçilmelidir.

Bu sitede yer alan bilgiler siteye eklendiği tarihte geçerlidir. Ulaşıldığı tarihteki güncelliği ve doğruluğu garanti edilemez. Kullanımı halinde güncel olup olmadıklarının denetlenmesi önemle tavsiye edilir.

Nasıl Kullanılır?

madde14.org'da 6 ana kategori bulunmaktadır; Temel Terimler, Hukuki Metinler, Sivil Toplum Kuruluşları, Kurumlar, Raporlar ve Sözlük.

İletişim!

e-mail: bilgi (at) madde14.org

twitter: orcunu