Uluslararası Mülteci Örgütü

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Uluslararası Mülteci Örgütü
Kısaltmaları IRO
Kuruluşu 20 Nisan 1946
Türü Uzman kuruluş

Uluslararası Mülteci Örgütü (İngilizce: International Refugee Organization-IRO), Birleşmiş Milletler'in 1946'dan Ocak 1952'ye değin etkinlikle bulunan geçici uzmanlık kuruluşlarından biri. Bu dönemde Avrupa ve Asya'da, ülkelerine dönemeyen ya da siyasi nedenlerle dönmek istemeyen mülteciler ile yurtsuz kimseleri desteklemiştir.

1938'de ABD Başkanı Franklin D. Roosevelt'in öncülüğüyle, Nazi Almanyası'ndan gelen mültecilerin yerleştirilmesine ilişkin uluslararası girişimleri düzenlemek amacıyla Hükümetlerarası Mülteci Komisyonu (IGCR/ICR) kuruldu. 1939'dan başlayarak Milletler Cemiyeti yüksek komiseri olarak da görev yapan Sir Herbert Emerson'ın yönettiği komisyonun etkinlik alanı 1943'te tüm Avrupalı mültecileri kapsayacak biçimde genişletildi.

1 Temmuz 1947'de çalışmaya başlayan IRO, 1943-47 arasında etkinlikte bulunan Birleşmiş Milletler Yardım ve Rehabilitasyon İdaresi'nin (UNRRA) işlevlerini üstlendi; böylece IGCR'nin de etkinliğine son verildi. IRO, kamplarda yaşayanların bakımı, mesleki eğitimi, yeniden yerleştirilmesi ve kayıp akrabalarının bulunması gibi konularda mültecilere yardım etti. Daha önce IGCR/ICR'nin yerine getirdiği, mültecilerin yasal haklarının korunması ve yeniden yerleştirilmesi görevlerini de üstlendi. IRO'nun yerini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) almıştır.