Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK)

BMMYK Yürütme Komitesi · EXCOM Kararları · BMMYK Kılavuz İlkeleri · BMMYK Tüzüğü

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği
Unhcr logo.jpg
Kısaltmaları BMMYK
Kuruluşu 1 Ocak 1951
Merkezi Cenevre
Anakuruluşu Birleşmiş Milletler
Türü BM Kurumu
Websitesi http://www.unhcr.org.tr

 Birleşmiş Milletler (BM) mülteci örgütü olan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) , BM tarafından, dünya çapındaki mültecileri korumak için yapılan uluslararası hareketleri düzenlemek, liderlik etmek ve mülteci sorunlarını çözmekle yetkilendirilmiştir.


BMMYK, 1 Ocak 1951 tarihinde, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 5 yılık görev süresi için kurulmuş ve çalışmalarına, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bir milyondan fazla Avrupalı mülteciye yardım ederek başlamıştır.


Bunu izleyen yıllarda, dünyadaki yerinden edilmiş insanların sayısının artmasıyla birlikte, örgütün görev süresi her beş yılda bir uzatılmıştır. Aralık 2003'te, BM Genel Kurulu, BMMYK'nın görev süresi üzerindeki sınırlamayı kaldırmaya karar vermiştir. 2008 yılı itibariyle 117 ülkede 268 ofisi bulunan örgütün, yaklaşık 7000 çalışanı mevcuttur.


BMMYK'nın ‘ilgi alanı' içerisindeki insanların 2007'deki sayısı tüm dünyada 32.9 milyondur. Bir önceki yıl 20.8 milyon olan bu sayı, yüzde 58 artmıştır. Bu artışın sebebi, örgüt tarafından yardım edilen ülke içinde yerinden edilen ve vatansız kişilerin sayısının artmış olmasıdır[1].


BMMYK'nın ilgi alanındaki kişiler, mültecilerle sınırlı değildir. Ülkelerine geri dönen mülteciler, vatansız kişiler ve sayıları 26 milyonu bulan, genelde ülkesinde yerinden edilmiş kişiler olarak anılan kendi ülkelerinde yerlerinden olmuş insanların bir kısmı BMMYK'nın ilgi alanına giren gruplar arasındadır.


Merkezi İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan BMMYK, kuruluş tüzüğünde yeraldığı üzere, mülteciler için uluslararası koruma sağlar ve mülteci sorunlarına kalıcı çözümler bulmak için hükümetlerle birlikte çalışır.


Kaynak: http://sorular.rightsagenda.org/soru-cevap/?g=2  1. 2007 Global Trends, BMMYK, Haziran 2008, http://www.unhcr.org/statistics/STATISTICS/4852366f2.pdfKurumlar.jpg
Kurumlar

BMMYK · İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı · Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi · Uluslararası Göç Örgütü · FRONTEX · TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu · Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri · Diğer kurumlar için tıklayınız...