Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Irkçılığa ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu
Ecrilogo.jpeg
Kısaltmaları ECRI
Kuruluşu 1993
Merkezi Strasburg, Fransa
Anakuruluşu Avrupa Konseyi
Türü Avrupa Konseyi Organı
Websitesi www.coe.int/ecri

Irkçılık ve Hoşgörüsüzlüğe Karşı Avrupa Komisyonu, (İngilizce; European Commission against Racism and Intolerance) Avrupa Konseyi'ne üye bütün ülkelerde ırkçılık, ayrımcılık, Yahudi düşmanlığı ve hoşgörüsüzlükle mücadele etmeye öncülük etmekte ve bunlara karşı yasal ve siyasal korumayı güçlendirmek için çalışmaktadır. Bu çerçevede mevcut ulusal ve uluslararası önlemlerin etkinliğini değerlendirmekte ve bunların güçlendirilmesi için öneriler sunmaktadır. Çalışma alanları arasında ırkçılık, yabancı düşmanlığı, hoşgörüsüzlük, anti semitizm ile insan hakları temelli bir mücadale yürütmek yer almaktadır.

Komisyon 1993 yılında kurulmuş ve 1995 yılında Komisyon'un yapısı güçlendirilmiştir. Komisyon genellikle ECRI kısaltmasıyla anılmaktadır.

Komisyon bugüne kadar dört tur halinde Avrupa Konseyi üye ülkeleri ile ilgili raporlar yayınlamıştır. Ayrıca Komisyon ayrımcılığı engellemek için Hükümetlere yönelik olarak çeşitli alanlarla ilgili uygulamalara dair genel yorumlar yayımlamaktadır.Kaynak: http://www.ihop.org.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=100


ECRI Raporları

ECRI 1. İzleme Dönemi Raporu

ECRI 2. İzleme Dönemi Raporu

ECRI 3. İzleme Dönemi Raporu

ECRI 4. İzleme Dönemi Raporu