BM İnsan Hakları Konseyi

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
BM İnsan Hakları Konseyi
HRClogo.png
Kısaltmaları UNHRC
Kuruluşu 15 Mart 2006
Merkezi Cenevre
Anakuruluşu Birleşmiş Milletler
Türü BM Kurumu
Websitesi UNHRC

 Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, 2006 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 60/251 no’lu kararıyla kuruldu. BM İnsan Hakları Konseyi, BM üyesi her ülkenin insan haklarının korunması, geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması için göstermiş olduğu performansı incelemek ve bu yolla insan hakları durumunu dünyanın her köşesinde iyileştirmek amacıyla Evrensel Periyodik İnceleme adıyla yeni bir izleme mekanizması oluşturdu. Bu mekanizma aracılığıyla Birleşmiş Milletler üyesi 192 Devlet, dört yıllık dönemler halinde incelemeye tabi tutulmaktadır.


Türkiye'yle ilgili ilk inceleme, Konsey tarafından oluşturulan Evrensel Periyodik İnceleme Çalışma Grubunun 3-14 Mayıs 2010 tarihleri arasında gerçekleştirdiği 8. oturumda tamamlandı. Bu toplantıda Türkiye’yi Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek başkanlığındaki 23 kişilik heyet temsil etti. Gözden geçirme sürecine 25 BM üyesi ve 29 gözlemci devlet katıldı.


Gözden geçirme, Türkiye’nin resmi raporu, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından hazırlanan rapor ve sivil toplum kuruluşlarının sunduğu bilgilerin bir özetini içeren rapor olmak üzere üç rapor üzerinden gerçekleştirildi. Çalışma Grubu, 12 Mayıs 2010 tarihinde yapılan 16. toplantıda Türkiye ile ilgili taslak raporu kabul etti.
Kaynak: İnsan Hakları Ortak Platformu