İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı

madde14 sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı
İkgvlogo.jpg
Dernek Logosu
Kısaltma İKGV
Kuruluş Tarihi 1988
Merkez İstanbul
Metod Vakıf
Websitesi http://www.ikgv.org


Türkiye'de önde gelen ve kâr amacı gütmeyen bir sivil toplum kuruluşudur. 1988 yılında akademisyen ve işadamlarından oluşan 13 kurucu üye tarafından kurulmuş olup, halen 36 mütevelli heyet üyesi bulunmaktadır.


Vakfın amacı, insan kaynağına ilişkin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişmeyi olumsuz yönde etkileyen sağlık, eğitim ve istihdamla ilgili sorunların çözümüne katkıda bulunmak için her türlü çalışmayı yapmaktır.


Çalışmaları


İKGV’nin nüfus ve kalkınma alanlarında insan kaynağının, özellikle kadın, genç ve çocukların yetkinleştirilmesi için savunuculuk, eğitim ve hizmet sunumu yoluyla yaptığı çalışmalar geniş bir yelpazeye yayılmaktadır:


• Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar (CYBE) ve HIV/AIDS bilgi-eğitim-iletişim (BEİ) etkinlikleri;

• Topluma dayalı üreme sağlığı (ÜS) hizmetleri;

• ÜS hizmet sunucularına yönelik teknik eğitim malzemelerinin geliştirilmesi ve eğitimler düzenlenmesi;

• Ergenler için doğru ve yaşa özel cinsel sağlık eğitimi programlarının oluşturulması;

• Üniversiteli gençler için kaliteli ve kolay ulaşabilecekleri ÜS hizmet sunum modellerinin geliştirilmesi;

• Mültecilere ve insan ticareti mağdurlarına yönelik destek programları;

• Çocuk haklarının desteklenmesi, kadınların eğitim ve istihdama erişimine destek ve sosyo-ekonomik statülerinin iyileştirilmesi;

• Toplumsal kalkınma çalışmaları; kadınların ve çocukların kent hayatının sunduğu fırsatlardan yararlanmalarının sağlanması ve sivil toplum bilinci yaratılması; vb.


İKGV, ulusal ve uluslararası alanda birçok çalışma ve proje yürütmüş ve çeşitli uluslararası örgütlerle koordinasyon içerisinde proje geliştirme ve uygulama alanında büyük deneyim sahibi olmuştur. Bu çalışmalar ile 400,000’den fazla kadına, 30,000’den fazla sağlık personeline, 8,000 mülteci ve göçmene, 280’den fazla insan ticareti mağduruna hizmet sunulmuştur. İKGV, 2006 yılında üreme sağlığı/cinsel sağlık, CYBE ve HIV/AIDS önleme ve destek, insan ticareti ile mücadele, toplumsal kalkınma ve zor durumdaki gruplara yönelik çalışmalarına devam etmiştir.